WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Troponina: posłaniec czy aktor?

Troponina (cTn) jest markerem biologicznym uszkodzenia mięśnia sercowego. Nowe generacje ultraczułych testów są w stanie wykryć śladowe ilości tego białka nawet u zdrowych osób.


Liczne badania oraz analizy wykazały, że wysokie miano troponiny we krwi pozwala przewidzieć niewydolność serca w przyszłości. Autor pracy, która ukazała się w kwietniu 2013 w periodyku American College of Cardiology sugeruje, że podniesiony poziom troponiny powstałej w wyniku różnych mechanizmów uszkodzenia serca, może prowadzić do tworzenia się przeciwciał przeciw-troponinowych biorących udział w procesie niszczenia mięśnia sercowego mogącego skutkować w przyszłości rozwojem niewydolności serca.

Pojawienie się we krwi oznaczalnych wartość cTn świadczy, z naszego punktu widzenia o uszkodzeniu miokardium tylko w stanach patologicznych, jednak obecne zaawansowane metody biochemiczne pozwalają na ultraczułe pomiary stężenia tego białka i wykazanie jego obecności u nawet 100% osób na świecie. Może to świadczyć o stałej obecności tego białka we krwi i pozwalać nam na lepsze rozumienie pracy serca i mechanizmów jego uszkodzenia.


Autor sugeruje, że troponina poprzez mechanizmy autoimmunizacyjne może uczestniczyć w uszkodzeniu mięśnia sercowego i pośrednio stanowić dla lekarza ważny czynnik ryzyka rozwoju niewydolności serca u pacjentów.


Jeżeli faktycznie w sercu wytwarzane są pewne ilości przeciwciał skierowanych przeciwko samej troponinie to może dochodzić do niszczenia miokardium w mechanizmie autoimmunologicznym. Takie rozumienie problemu pozwoliłoby przewidzieć ryzyko uszkodzenia serca i rozwoju niewydolności u licznych pacjentów i podjęcia właściwych kroków zaradczych. Wczesne rozpoczęcie profilaktyki niewydolności krążenia i objęcie pacjentów opieką skutkowałoby znacznym zmniejszeniem śmiertelności i stopnia zaawansowania choroby.

Generalnie, każdy proces może być zrozumiany kiedy może być obiektywnie zmierzony. Pomiar poziomów troponiny oraz przeciwciał skierowanych przeciw niej stawia przed nami nowe pytania o metody diagnostyczne oraz przydatność troponiny w leczeniu i przewidywaniu uszkodzenia serca.
Należy pogłębić naszą wiedzę co do roli jaką troponina sercowa gra w uszkodzeniu mięśnia sercowego i odpowiedzieć na pytanie czy jest aktorem w procesie uszkodzenia miokardium czy stanowi tylko wysłannika toczącego się procesu.

Richard L. Popp, MD, Vol. 61, No. 6, 2013



Czytaj również

Nagły zgon sercowy

Nagły zgon sercowy występuje, gdy pacjent poddany jest nagłemu, bardzo szybkiemu rytmowi serca jak: migotanie komór, częstoskurcz komorowy i rzadziej częstoskurcz nadkomorowy.

AF - Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków (AF) jest najczęściej diagnozowaną arytmią i dotyczy niemal 2% populacji światowej.  Częstość występowania wzrasta z wiekiem I niemal 9% osób po 80 roku życia prezentuje obajwy migotania.

Menopauza: czynniki ryzyka nagłego zgonu sercowego (NZK)

Wraz ze starzeniem się populacji istotnie wzrasta ryzyko chorób układu sercowo- naczyniowego obejmujące ryzyko wystąpienia nagłego zgonu sercowego.

Omdlenia

Omdlenie jest to krótkotrwała, ustępująca samoistnie, utrata przytomności i napięcia mięśniowego (co doprowadza do upadku).

Artykuły powiązane

Wydarzenia

Kardiomiopatie - co to takiego?

2018-12-09

MATERIAŁY

Materiały

MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW - praktyczny przewodnik dla pacjentów

2020-11-16
Materiały

Specjalna broszura informacyjna na czas pandemii COVID19 dla pacjentów z migotaniem przedsionków

2020-06-25
Materiały

Ciekawe przypadki medyczne

2016-12-16
Materiały

Badania kardiologiczne

2018-12-16
Materiały

Słowniczek pojęć

2018-12-09

KAMPANIE

Kampanie

Ośrodki elektroterapii w polsce

2018-12-09
Kampanie

Polecane artykuły obcojęzyczne

2018-12-09
Kampanie

Polecane artykuły po polsku

2018-12-09
Kampanie

Wizyta u kardiologa. Jak się przygotować?

2018-12-09

Zapisz się do naszego Newslettera