Wizyta u kardiologa. Jak się przygotować?

FOTO: Pixabay

Dla wielu pacjentów, każdorazowe spotkanie z lekarzem stanowi źródło niepotrzebnego stresu. Warto zatem pojawić się na spotkaniu z lekarzem elektrofizjologiem będąc dobrze przygotowanym. Należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.


Wyniki badań

Ważne jest, zwłaszcza na pierwszej wizycie, żeby pacjent dysponował wynikami badań oraz uprzednimi wypisami ze szpitali. Daje to lekarzowi możliwość zapoznania się z przebiegiem choroby, ewentualnymi okresami zaostrzeń i remisji oraz wgląd do wykonanych procedur i sugestii dotyczących dalszego leczenia.
Poza tym zapisy EKG czy badania holterowskiego są szczególnie pomocne, dlatego należy zawsze pokazywać takie badania lekarzowi. Pomagają w postawieniu trafnej i pewnej diagnozy.

Lista przyjmowanych leków

Jeżeli pacjent przyjmuje jakieś leki, powinien przygotować (w formie listy) nazwy leków wraz z dawkami. To ważne. Zwłaszcza, że w gabinecie lekarskim często trudno jest przypomnieć sobie nazwy tych wszystkich skomplikowanych leków. Na podstawie takiej lity, lekarz będzie wiedział jakie leki nie skutkowały, jakie były skuteczne a jakich jeszcze nie próbowano podawać.

Alergia na leki

Jeżeli pacjent wie, że jest uczulony na jakieś leki to powinien poinformować o tym swojego lekarza przy pierwszej okazji, gdyż pominięcie tej informacji może skutkować ciężkimi powikłaniami a nawet zgonem.

Przygotowanie się do zleconych badań

Jeżeli lekarz zlecił jakieś badania to warto dowiedzieć się, dopytać lekarza czy i jak należy się do nich przygotować:

Holter, Echokardiogram - nie ma potrzeby specjalnie przygotowywać się do tych badań, nie są one inwazyjne i nie wymagają od pacjenta szczególnego przygotowania.

Test wysiłkowy - jako, że jest to test opierający na wykonaniu znacznego wysiłku, przychodząc na badanie warto ubrać się komfortowo. W razie przyjmowania jakichś leków należy poinformować o tym lekarza zlecającego badanie i zapytać czy nie trzeba ich odstawić przed badaniem.

Tilt test - test niewymagający przygotowania.

Czego należy oczekiwać w związku z leczeniem w szpitalu? Co przynieść?

Do szpitala trzeba przynieść wygodne ubranie, przyjmowane leki lub przynajmniej ich listę. Jeśli zabieg wymaga pozostania później w szpitalu, warto zabrać torbę z pidżamą, przyborami toaletowymi, mały ręcznik i klapki/pantofle. Rzeczy wartościowe lepiej pozostawić w domu.

Zabieg

Zabieg ablacji i zabieg wszczepienia stymulatora różnią się od siebie, jednak można znaleźć kilka cech wspólnych. Czas trwania zabiegu jest bardzo rozmaity i zależy przede wszystkim od indywidualnej budowy pacjenta. Nie należy zatem dziwić się jeśli zabieg zostanie wykonany w ciągu 45 minut, ani martwić się kiedy przeciąga się do 6-8 godzin. Bolesność obu zabiegów jest sprawą indywidualną, jednak są one prowadzone w warunkach miejscowego znieczulenia więc dolegliwości bólowe ograniczone są do minimum.

Okres powrotu do zdrowia

Powracanie do zdrowia jest bardzo zależne od indywidualnych cech pacjenta. Wielogodzinny niekiedy zabieg i stres z nim związany są dla pacjenta męczące. Tym niemniej, wiele osób jeszcze tego samego dnia czuje się dobrze. Innym pacjentom potrzeba kilku dni do powrotu sił. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest różnie długi i należy ?uważać na siebie? tak długo jak zaleci lekarz.

Opieka nad chorym po zabiegach

Poniżej znajdują się ogólne zalecenia dla pacjentów po zabiegach elektrofizjologicznych jak ablacja, wszepienie stymulatora czy badanie elektrofizjologiczne:

Leki

Większość przyjmowanych leków może być ponownie przyjmowana w niedługim czasie po zabiegu. Należy jednak poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i zastosować się bezpośrednio do jego instrukcji co do dalszego ich stosowania.

Aktywność fizyczna

Po zabiegu wszelkie czynności związane ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym powinny być wstrzymane. Zasadniczo, w kwestii podjęcia na nowo aktywności fizycznej należy porozumieć się z lekarzem prowadzącym, w związku ze specyfiką każdego pacjenta i jego kondycji medycznej czy leczonych chorób. Należy w szczególności unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Co może nastąpić po badaniu elektrofizjologicznym lub ablacji

W miejscu włożenia cewnika może pojawić się krwiak. Tego typu zmiana skórna jest zupełnie normalna i nie powinna budzić niepokoju u pacjenta. Krwiak powinien zaniepokoić tylko wtedy kiedy towarzyszy mu ból l i pojawia się gorączka.Ponadto pacjenci po zabiegu ablacji mogą przez jakiś czas odczuwać tępy ból w obrębie klatki piersiowej. Ostry ból w klatce piersiowej oraz duszności powinny być zgłoszone lekarzowi.

Co może nastąpić po wszeczepieniu stymulatora

W ciągu tygodnia od zabiegu może być obecna opuchlizna w miejscu wszczepienia stymulatora. Jeżeli opuchlizna utrzymuje się jeszcze kilka dni i ulega nasileniu należy niezwłocznie powiadomić lekarza. Ból jest zjawiskiem normalnym przez okres jednej doby od zabiegu, jednak silny ból utzymujący sie dłużej niż 24 godziny powinien być zgłoszony do lekarza. Zaczerwienienie, opuchlizna i ból utrzymujące się dłużej niż wyżej opisano mogą być wykładnikami infekcji i powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi.

Wizyta kontrolna

Wszyscy pacjenci po wykonanych zabiegach powinni pojawić się na wizycie kontrolnej po czasie określonym przez lekarza. Jest to postępowanie rutynowe, mające na celu określenie czy zabieg był dobrze wykonany i czy nie ma nawrotów.



Czytaj również

Wizyta u kardiologa. Jak się przygotować?

Dla wielu pacjentów, każdorazowe spotkanie z lekarzem stanowi źródło niepotrzebnego stresu. Warto zatem pojawić się na spotkaniu z lekarzem elektrofizjologiem będąc dobrze przygotowanym. Należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

Ośrodki elektroterapii w polsce

Ośrodki elektroterapii w polsce

Materiały edukacyjne po spotkaniach

Zachęcamy do pobrania materiałów edukacyjnych dla pacjentów z naszych spotkań:

Polecane artykuły po polsku

Zachęcamy do zapoznania się z tematycznymi materiałami informacyjnymi w języku polskim

Zapisz się do naszego Newslettera