Ciekawe przypadki medyczne

Ciekawe przypadki medyczne


Niepokojąca duszność

52-letnia kobieta pojawiła się w szpitalu z powodu trwającej od kilku miesięcy duszności. Zdiagnozowano u niej utrwalone migotanie przedsionków trwające od wielu lat. Częstość serca była bardzo trudna do unormowania. Rytm jest serca wynosił 140bpm i była w stanie niewydolności serca z frakcją wyrzutową 15%. Poddano ją leczeniu za pomocą ablacji RF. Następnie zaimplantowano defibrylator.  Rytm serca poddał się kontroli i po sześciu miesiącach frakcja wyrzutowa poprawiła się do 40% a kobieta czuła się dobrze.

Paplitacje nie do wyleczenia?

50-letni mężczyzna przyjęty został do szpitala z powodu utrzymujących się od lat palpitacji serca. Zdiagnozowano AVNRT. Podane leki nie skutkowały optymalnie, gdyż pomimo poprawy napady nawracały dwa-trzy razy w roku. Po wykonaniu badania elektrofizjologicznego zaproponowano zabieg ablacji RF. Po zabiegu częstoskurcze zniknęły i odstawiono leki. AVNRT nie nawróciło.

Czasem jeden raz nie wystarcza

60-letnia kobieta zgłosiła się do szpitala z powodu uczucia szybkiego bicia serca. Miała wadę wrodzoną serca, która została skorygowana operacyjnie 30 lat temu. EKG wykonane przy przyjęciu wykazało, że ma trzepotanie przedsionków. Wykonano badanie elektrofizjologiczne i zlecono ablację RF. Kobieta pierwszy raz od wielu lat odzyskała prawidłowy rytm serca, który utrzymywał się jeszcze wiele lat.



Czytaj również

AVNRT

Nawrotny częstoskurcz węzłowy (AVNRT) występuje u około 0,2% dorosłych, głównie u kobiet. Nawrotny częstoskurcz węzłowy to przyspieszony, miarowy rytm serca o częstości 100-250/min, zwykle 140-220/min.

Leczenie arytmii

Istnieją dziesiątki typów arytmii, różniących się objawami, ciężkością przebiegu, prognozą kliniczną oraz możliwościami leczenia.

Przedwczesne skurcze komorowe

To jedna z najczęściej występujących arytmii. Powstaje w wyniku zbyt szybkiego rozprzestrzenienia się impulsu w komorach, co powoduje przedwczesny skurcz.

Choroby tarczycy a serce

W marcu 2013 roku w prestiżowym periodyku Circulation ukazał się artykuł dotyczący powiązań pomiędzy chorobami tarczycy a sercem.

Artykuły powiązane

Materiały

Arytmie w ciąży

2016-12-08

Zapisz się do naszego Newslettera