WYDARZENIA I AKTUALNOŚCI

Czym są arytmie?

FOTO: Pixabay

Wyjaśniając najprościej, arytmia to nic innego jak nieregularny rytm serca.


Jest to dość ogólny OPIS grupy schorzeń serca charakteryzujących się obecnością nieprawidłowych uderzeń serca, a NIE konkretna diagnoza. Niestety wielu pacjentów poddanych intensywnemu leczeniu kardiologicznemu jest informowanych, że mają arytmię. To zupełnie nieodpowiednie określenie.

Podsumowując, nie jest wystarczające postawienie rozpoznania brzmiącego ?arytmia?. Zdiagnozowanie KONKRETNEJ arytmii jest niezbędne dla prawidłowego leczenia pacjenta. Nie wszystkie bowiem arytmie powstają tak samo. Niektóre wiążą się z niebezpieczeństwem nagłego zgonu sercowego i wymagają natychmiastowego leczenia.

Czym jest elektrofizjologia serca?

Arytmia to schorzenie opierające się na dysfunkcji systemu elektrycznego serca. Taka dysfunkcja prowadzi do nieprawidłowego rytmu serca co może skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Te ?elektryczne? problemy serca stanowią obszar działań lekarzy kardiologów - elektrofizjologów a także arytmologów. 

Elektrofizjologia zajmuje się badaniem elektrycznych impulsów serca. Elektrofizjolog jest zatem dyplomowanym lekarzem kardiologiem, który ponadto wąsko specjalizuje się w elektrofizjologii klinicznej. Oznacza to pewną różnicę pomiędzy kardiologiem ?ogólnym? zajmującym się szeroko pojętymi schorzeniami serca i całego układu krążenia, a elektrofizjologiem skupiającym się tylko na zjawiskach elektrycznych w sercu.



Czytaj również

TELEMEDYCYNA

Jedna z najnowszych form świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej łącząca w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny.

Arytmie w ciąży

Palpitacje serca są często dolegliwością w czasie ciąży. O ile zaburzenia rytmu serca mogą zostać uchwycone u ponad 60% osób poniżej 40rż. to nie jest niczym dziwnym, że stan taki nasila się w czasie znacznego obciążenia organizmu jaki stanowi ciąża.

Biegaj dla zdrowia ...ale z umiarkowaną prędkością i nie za daleko

Podczas wojny grecko- perskiej w 490 r p.n.e Phillipides grecki posłaniec przebiegł ponad 40km z Maratonu do Aten niosąc wieści o greckim zwycięstwie.

AVNRT

Nawrotny częstoskurcz węzłowy (AVNRT) występuje u około 0,2% dorosłych, głównie u kobiet. Nawrotny częstoskurcz węzłowy to przyspieszony, miarowy rytm serca o częstości 100-250/min, zwykle 140-220/min.

Artykuły powiązane

Wydarzenia

ZEGRZE 2019 - spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca

2019-09-06
Wydarzenia

Kampania edukacyjna: Dbaj o Serce – Profilaktyka i leczenie

2019-04-24
Materiały

Badania kardiologiczne

2018-12-16

MATERIAŁY

Materiały

MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW - praktyczny przewodnik dla pacjentów

2020-11-16
Materiały

Specjalna broszura informacyjna na czas pandemii COVID19 dla pacjentów z migotaniem przedsionków

2020-06-25
Materiały

Ciekawe przypadki medyczne

2016-12-16
Materiały

Badania kardiologiczne

2018-12-16
Materiały

Słowniczek pojęć

2018-12-09

KAMPANIE

Kampanie

Ośrodki elektroterapii w polsce

2018-12-09
Kampanie

Polecane artykuły obcojęzyczne

2018-12-09
Kampanie

Polecane artykuły po polsku

2018-12-09
Kampanie

Wizyta u kardiologa. Jak się przygotować?

2018-12-09

Zapisz się do naszego Newslettera