Kardiomiopatie - co to takiego?

FOTO: Shutterstock

Według WHO termin kardiomiopatia obejmuje każdą chorobę mięśnia sercowego związaną z upośledzeniem jego funkcji, której nie towarzyszą wady wrodzone, nadciśnienie tętnicze i płucne lub nieprawidłowości naczyń wieńcowych.


Główną cechę kardiomiopatii stanowi uszkodzenie mięśnia sercowego z towarzyszącym przerostem, powiększeniem i zesztywnieniem komórek mięśniowych.

Częstość tej choroby szacuje się na około 1,13?1,24 na 100 tysięcy pacjentów; ponad połowa ujawnia się przed 1. rokiem życia. Drugi szczyt zachorowań obserwuje się w wieku dorosłym.

Klasyfikacja obejmuje:

1. Kardiomiopatia przerostowa

2. Kardiomiopatia rozstrzeniowa

3. Kardiomiopatia restrykcyjna

4. Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory.

W zależności od znanej przyczyny można wyróżnić wtórną kardiomiopatię: niedokrwienną, w następstwie zapalenia mięśnia sercowego, w przebiegu wad zastawkowych serca, w przebiegu nadciśnienia tętniczego, w zaburzeniach metabolicznych, toksyczną (spowodowaną lekami i alkoholem).

Wyróżniamy kardiomiopatie pierwotne (przyczyna jest nieznana) bądź wtórne (można zidentyfikować wywołującą ją chorobę).

Objawy  są zróżnicowane, ale na pierwszy plan wysuwa się postępująca niewydolność serca z następującymi objawami: osłabienie, męczliwość, obniżona tolerancja wysiłku, duszność, kaszel, brak przyrostu masy ciała, bóle w klatce piersiowej oraz omdlenia. Obserwuje się zwiększoną tendencję do zaburzeń rytmu serca oraz tworzenia zatorów i zakrzepów.

Badania dodatkowe mają na celu określenie rodzaju kardiomiopatii, wykrycie ewentualnej przyczyny i monitorowanie przebiegu leczenia. Wykonuje się: EKG, echokardiografię, RTG klatki piersiowej, badania składu krwi, badanie poziomu hormonów, cewnikowanie serca, a w szczególnych przypadkach nawet biopsję mięśnia serca .

Leczenie

W zależności od typu kardiomiopatii stosuje się różne leki. Główne leki stosowane w przypadku kardiomiopatii są podobne jak w leczeniu niewydolności krążenia: leki moczopędne, leki z grupy blokerów enzymu konwertującego angiotensynę (tzw. inhibitory ACE), digoksyna, preparaty uzupełniające poziom potasu we krwi.

W leczeniu operacyjnym zaawansowanych kardiomiopatii, którym towarzyszą nasilone objawy niewydolności krążenia, jedyną skuteczną metodą leczenia może być przeszczep serca.

dr Radosław Sierpiński



Czytaj również

Nekrolog profesora Franciszka Walczaka

Msza święta żałobna została odprawiona 5.12.2015 o godzinie 12.00w kościele św. Jana Ewangelisty i Apostoła na Harendzie, a poniej nastąpiło odprowadzenie na cmentarz na Harendzie w Zakopanem.

ZEGRZE 2019 - spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca

ZEGRZE 2019 - spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca W niedzielę 08.09.2019 spotykamy się z dziećmi i młodzieżą z wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca oraz ich rodzinami na corocznej imprezie intergracyjnej. Impreza rozpoczyna się o godzinie 10:00 krótkim powitaniem, a później w programie między innymi: - ciekawe wykłady dla dzieci i ich opiekunów - porady specjalistów kardiologa, dietetyka i psychologa - warsztaty z pierwszej pomocy - rejsy z Legionowskim WOPR-em po Zalewie Zegrzyńskim - zabawy i gry dla młodszych i starszych      

Spotkanie inauguracyjne

Spotkanie inauguracyjne Stowarzyszenia Pacjentów z Zaburzeniami Rytmu Serca dnia 3.03.2014

Niewydolność serca - materiały po spotkaniu z dr Wojciechem Nowakiem

Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych po spotkaniu edukacyjnym, które odbyło się 27 lutego w Instytucie Kardiologii nt. niewydolności serce.

Artykuły powiązane

Materiały

Troponina: posłaniec czy aktor?

2016-12-08

Zapisz się do naszego Newslettera