Zioła na serce

FOTO: Pixabay

Zioła działają łagodnie na organizm. Pewnie dlatego zyskują na popularności i coraz częściej są stosowane nie tylko w postaci naparów i odwarów, ale także gotowych preparatów. 


W terapii łagodniejszych postaci chorób układu krążenia można stosować kilka z nich. 
Zioła mogą jednak być stosowane jedynie jako terapia wspomagająca normalne leczenie, gdyż wykazują tylko nieznaczne działanie lecznicze.

Trzeba pamiętać, że każda choroba układu krążenia powinna być leczona przez lekarza kardiologa. Jakiekolwiek środki naturalne, które przyjmujemy lub planujemy przyjmować trzeba zgłosić lekarzowi w związku z możliwością niekorzystnych skutków ubocznych w reakcji z normalnymi lekami. Szczególnie niebezpieczne są różne mieszanki dalekowschodnie o nieprzewidywalnym działaniu.

PAMIĘTAJ! Przyjmowanie ziół zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Zioła pomocne w zwalczaniu chorób serca:

  • Głóg (Crataegus oxyacantha)
  • Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)
  • Czosnek (Allium sativa)
  • Imbir lekarski (Zingiber officinale)
  • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
  • Serdecznik lekarski (Leonurus cardiaca)


Głóg- zwiększa ukrwienie serca oraz pozostałych narządów, poprawia siłę skurczu mięśnia sercowego (działanie ?-mimetyczne), działa antyarytmicznie i przeciwmiażdżycowo, zmniejsza obwodowy opór naczyniowy oraz zwiększa objętość wyrzutową i minutową serca. Zawiera saponiny, flawonoidy, proantocyjany, kwasy triterpenowe i fenolowe oraz związki kumarynowe, które działają rozkurczająco na naczynia wieńcowe serca, uspokajająco i antyoksydacyjnie.
Głóg jest dostępny w postaci soku, ekstraktu i w innych formach ? stanowi kluczowy składnik większości gotowych mieszanek ziołowych zalecanych w chorobach serca i nadciśnieniu tętniczym. Przeciwwskazania to kobiety ciężarne, karmiące i dzieci.

Miłorząb dwuklapowy - Miłorząb zalecany jest osobom z postępującą miażdżycą i chorobą wieńcową. Pomaga likwidować szumy uszne, zawroty głowy, otępienie umysłowe oraz poprawia słuch. Jest nieocenionym lekiem na polepszenie pamięci, koncentracji i sprawności intelektualnej. Szczególnie jest przydatny dla ludzi w podeszłym wieku z zaburzeniami pamięci i orientacji oraz dotkniętych chorobą Alzheimera. 
Preparaty z miłorzębu udrażniają i wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu lepiej dotleniają mózg i mięsień sercowy. Uaktywniają krążenie w kończynach, likwidując drętwienie, skurcze i uczucie zimna.

Czosnek- zawiera allicynę hamującą skupianie płytek i obniżającą stężenie tłuszczów we krwi, dzięki czemu działa przeciwmiażdżycowo. Najlepszy jest świeży, ale jego przetwory (kapsułki, olej) także są pomocne szczególnie dla osób nietolerujących intensywnego smaku i zapachu świeżego czosnku.

Serdecznik lekarski- Bylina ta zawiera m.in. flawonoidy, glikozydy, antocyjany. Zmniejsza wahania ciśnienia krwi, reguluje prace serca, powoduje ustępowanie bólu w okolicach serca. Ziele serdecznika dodatkowo działa uspokajająco. W związku z tym stanowi ono składnik mieszanek ziołowych, które nie tylko korzystnie działają na serce, ale też łagodzą objawy nerwicy.

Jemioła- Zawiera m.in. flawonoidy, polifenole, aminokwasy. Obniża ciśnienie krwi i likwiduje objawy towarzyszące nadciśnieniu: bóle i zawroty głowy, szybkie męczenie się. Leki z wyciągiem z jemioły zalecane są zazwyczaj przy łagodnym nadciśnieniu.

dr Radosław SierpińskiCzytaj również

Nekrolog profesora Franciszka Walczaka

Msza święta żałobna została odprawiona 5.12.2015 o godzinie 12.00w kościele św. Jana Ewangelisty i Apostoła na Harendzie, a poniej nastąpiło odprowadzenie na cmentarz na Harendzie w Zakopanem.

Spotkanie inauguracyjne

Spotkanie inauguracyjne Stowarzyszenia Pacjentów z Zaburzeniami Rytmu Serca dnia 3.03.2014

Sport a serce

Wysiłek fizyczny najlepszym, co możesz zrobić dla swojego serca! 

Migotanie przedsionków i leczenie przeciwzakrzepowe

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z ostatniego spotkania edukacyjnego dla Pacjentów Serca dla Arytmii, które odbyło się 19 grudnia 2017 roku.

Artykuły powiązane

Wydarzenia

Sport a serce

2018-12-09
Materiały

Wpływ alkoholu na serce

2018-12-09
Materiały

Bloki serca

2016-12-09

Zapisz się do naszego Newslettera