Nagły zgon sercowy

Nagły zgon sercowy występuje, gdy pacjent poddany jest nagłemu, bardzo szybkiemu rytmowi serca jak: migotanie komór, częstoskurcz komorowy i rzadziej częstoskurcz nadkomorowy.


Tak szybki rytm serca rzędu 250-300 uderzeń na minutę skutkuje brakiem efektywności w przepompowywaniu krwi przez serce, co w efekcie prowadzi do niedokrwienia, niedotlenienia i zgonu.

Jakie są objawy nagłego zgonu sercowego?
W większości wypadków nie ma objawów poprzedzających nagły zgon sercowy. Niektórzy pacjenci przed tym zdarzeniem skarżą się na utraty przytomności i świadomości.

Co powoduje nagły zgon sercowy?
Czynniki ryzyka są tożsame z tymi dla migotania komór oraz częstoskurczów komorowych. Zwykle występuje u pacjentów z poważnie uszkodzonym sercem lub jako efekt choroby genetycznej.

Możliwości leczenia
Podobnie jak w migotaniu komór, nie ma innej opcji jak wszczepienie defibrylatora.



Czytaj również

Zespół Wolffa-Parkinsona-White?a

W 1913 roku lekarze z Nowego Jorku, Cohn i Fraser, przedstawili opis "przypadku napadowego częstoskurczu o wątpliwym, prawdopodobnie komorowym, pochodzeniu, z szerokim zespołem QRS".

Ćwiczenia sportowe a migotanie przedsionków

Pacjenci z migotaniem przedsionków stanowią coraz większą grupę chorych. Światowi eksperci są zgodni, co do tego że mamy do czynienia epidemią migotania przedsionków.

Leczenie arytmii

Istnieją dziesiątki typów arytmii, różniących się objawami, ciężkością przebiegu, prognozą kliniczną oraz możliwościami leczenia.

Menopauza: czynniki ryzyka nagłego zgonu sercowego (NZK)

Wraz ze starzeniem się populacji istotnie wzrasta ryzyko chorób układu sercowo- naczyniowego obejmujące ryzyko wystąpienia nagłego zgonu sercowego.

Artykuły powiązane

Materiały

Menopauza: czynniki ryzyka nagłego zgonu sercowego (NZK)

2016-12-08

Zapisz się do naszego Newslettera