Nagły zgon sercowy

Nagły zgon sercowy występuje, gdy pacjent poddany jest nagłemu, bardzo szybkiemu rytmowi serca jak: migotanie komór, częstoskurcz komorowy i rzadziej częstoskurcz nadkomorowy.


Tak szybki rytm serca rzędu 250-300 uderzeń na minutę skutkuje brakiem efektywności w przepompowywaniu krwi przez serce, co w efekcie prowadzi do niedokrwienia, niedotlenienia i zgonu.

Jakie są objawy nagłego zgonu sercowego?
W większości wypadków nie ma objawów poprzedzających nagły zgon sercowy. Niektórzy pacjenci przed tym zdarzeniem skarżą się na utraty przytomności i świadomości.

Co powoduje nagły zgon sercowy?
Czynniki ryzyka są tożsame z tymi dla migotania komór oraz częstoskurczów komorowych. Zwykle występuje u pacjentów z poważnie uszkodzonym sercem lub jako efekt choroby genetycznej.

Możliwości leczenia
Podobnie jak w migotaniu komór, nie ma innej opcji jak wszczepienie defibrylatora.



Czytaj również

Obturacyjny bezdech senny a ryzyko udaru

Obturacyjny bezdech senny może zwiększać ryzyko udaru u pacjentów z migotaniem przedsionków: odniesienie do skali CHADS2

Migotanie komór

Jest to niezwykle szybki i chaotyczny rytm wywodzący się z komór, prowadzący do całkowitej utraty koordynacji skurczów komór i skutkujący całkowitym upośledzeniem krążenia krwi co w efekcie prowadzić może do twz. nagłego zgonu sercowego.

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny wywiera poważny negatywny wpływ na wszystkie układy, w tym groźny wpływ na układ krążenia.

Zabiegi kardiologiczne - opisy

Zapraszamy do zapoznania się z opisami zabiegów kardiologicznych, o jakie najczęściej pytają pacjenci podczas wizyt u kardiologa

Artykuły powiązane

Materiały

Menopauza: czynniki ryzyka nagłego zgonu sercowego (NZK)

2016-12-08

Zapisz się do naszego Newslettera