Nagły zgon sercowy u młodych sportowców

FOTO: Pixabay

W ostatnim numerze periodyku Journal of American College of Cardiology ukazał się ważny i niezwykle ciekawy artykuł dotyczący nagłych zgonów sercowych u młodych sportowców.


Nagły zgon sercowy (SCD) jest rzadką, ale bardzo widoczną tragedią u młodych sportowców generującą olbrzymie poruszenie w mediach i opinii publicznej. Zdarzenia takie wzbudzają zwykle gorącą dyskusję między specjalistami medycznymi, organizacjami sportowymi a takżę laikami.

Częstość SCD jest większa u sportowców (w porównaniu z ich rówieśnikami nie trenującymi zawodowo) gdyż wiąże się z intensywnym wysiłkiem fizycznym skutkującym znacznym obciążeniem serca. Wśród przyczyn SCD wymienia się liczne wady strukturalne i zaburzenia funkcji elektrycznej serca, mogące ujawnić się w czasie wysiłku fizycznego i skutkować zatrzymaniem krążenia. Wiele z tych chorób może być rozpoznawanych w czasie rutynowych badań sportowców- stąd tak ważna ich rola w prewencji tego typu zdarzeń.

Pomimo oczywistej konieczności prowadzenia tego badań sportowców w wielu krajach nie są one prowadzone właściwie i na odpowiednią skalę. Trudność diagnostyki wzmacnia również fakt, że w ocenie serca nie łatwo jest odróżnić fizjologiczną adaptację serca sportowca do wysiłku od rozpoczynającego się procesu rozwoju kardiomiopatii mogącej skutkować NZK. Autorzy badania podkreślają konieczność prowadzenia skrupulatnych badań okresowych mogących we wczesnym stadium wykryć rozpoczynające się zagrożenie i stanowić najpewniejsze narzędzie zapobiegające nagłym zgonom wśród młodych sportowców.
Navin Chandra, Rachel Bastiaenen, MBBS,Michael Papadakis, Sanjay Sharma, Sudden Cardiac Death in Young Athletes Practical Challenges and Diagnostic Dilemmas J Am Coll Cardiol 2013;61:1027?40



Czytaj również

Arytmie u dzieci. Zaburzenia rytmu serca i przewodzenia

Węzeł zatokowo-przedsionkowy, zwany też węzłem zatokowym, jest nadrzędnym ośrodkiem bodźcotwórczym; rytm zatokowy to rytm prawidłowy.

Częstoskurcz przedsionkowy (AT)

Częstoskurcz przedsionkowy (AT) może mieć charakter napadowy lub utrwalony, zwykle rytm przedsionków utrzymuje się w granicach 100 ? 250/min.

Nagły zgon sercowy

Nagły zgon sercowy występuje, gdy pacjent poddany jest nagłemu, bardzo szybkiemu rytmowi serca jak: migotanie komór, częstoskurcz komorowy i rzadziej częstoskurcz nadkomorowy.

Wpływ alkoholu na serce

Alkohol jest ulubioną używką Polaków. Ogólnie znany jest jego szkodliwy wpływ, jaki alkohol (w nadmiarze) wywiera na na wątrobę, trzustkę, mózg i wiele innych narządów.

Zapisz się do naszego Newslettera