Spotkanie inauguracyjne

FOTO: Wiktor Szczepaniak

Spotkanie inauguracyjne Stowarzyszenia Pacjentów z Zaburzeniami Rytmu Serca dnia 3.03.2014


Omdlenia i kołatania serca: czy są groźne dla Twojego serca i mózgu?

Spotkanie dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i osób cierpiących na omdlenia
Wybitni polscy specjaliści z dziedziny kardiologii zapraszają osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca i wszystkich chcących dowiedzieć się więcej o profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego na spotkanie edukacyjne, które odbędzie się w piątek, 4 kwietnia
o godz. 17.00 w Pałacu Staszica w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja ?Serce dla Arytmii?. Chętni będą mogli wymienić swoje doświadczenia z osobami z nowo założonego Stowarzyszenia pacjentów cierpiących na schorzenia kardiologiczne.

Podczas spotkania eksperci wyjaśnią, jak diagnozować oraz leczyć zaburzenia rytmu serca
i zwrócą uwagę na omdlenia, które mogą być objawem groźnych arytmii i tak jak migotanie przedsionków prowadzić do niewydolności serca i udaru mózgu. Z uczestnikami wydarzenia spotka się również aktorka Izabela Kuna. Lekarze zapraszają wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

- Na nasze spotkanie zapraszamy osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, omdlenia oraz ich rodziny. Odczuwamy dużą potrzebę spotkań z pacjentami i przekazywania potrzebnej im wiedzy zwłaszcza, że często w trakcie standardowego spotkania w gabinecie nie ma na to czasu, a wiemy, że pacjenci mają dużo pytań dotyczących swojego schorzenia i terapii. Dlatego zapraszamy na nasze spotkanie edukacyjne, w trakcie którego będzie można posłuchać wykładów lekarzy a także porozmawiać ze specjalistom ? mówi prof. Łukasz Szumowski z Fundacji "Serce dla Arytmii".

Tematem spotkania będą zaburzenia rytmu serca i omdlenia. Omdlenia zdają się być nieszkodliwe, a mogą być objawem groźnej arytmii stąd potrzeba zbadania co jest przyczyną tych epizodów. Skutkiem utraty przytomności może być upadek czasem z groźnymi konsekwencjami takimi jak poważne urazy ciała czy złamania kończyn. Szczególnie jest to widoczne w grupie pacjentów po 65 roku życia, którzy ucierpieli w wyniku upadków, a często nie pamiętają i nie zdają sobie sprawy, że incydent utraty przytomności spowodował uraz. Badania kliniczne wskazują, że 1 ? 3 % wszystkich przyjęć do szpitala spowodowanych jest omdleniami. Co więcej na podstawie badań określono, że 24,7 % osób z omdleniami wymaga hospitalizacji, 4,8% cierpi na poważne urazy w wyniku tego incydentu, a ponad 70 % doświadcza urazów głowy.

Lekarze w swojej praktyce mają do czynienia z historiami podobnymi do tej, która stała się udziałem pana Łukasza, ratownika medycznego z Warszawy ? on również doświadczył niewyjaśnionych epizodów omdleń. Pierwszy z nich miał miejsce, gdy pan Łukasz był jeszcze dzieckiem, kolejny 10 lat temu, ale wtedy badania nie wykazały, jaka mogła być przyczyna i nie wdrożono odpowiedniego leczenia. Dopiero, gdy pan Łukasz zasłabł po dyżurze w szpitalu i jego życie znalazło się w zagrożeniu, trafił na specjalistów z oddziału kardiologicznego. Przeprowadzona tam szczegółowa diagnostyka wykazała, że ratownik cierpi na częstoskurcze komorowe spowodowane przez chorobę serca. Jako terapię zastosowano wszczepienie kardiowertera-defibrylatora. Po zabiegu omdlenia nie powracają, ku zadowoleniu pana Łukasza, którego praca wymaga sprawności, uwagi i odpowiedzialności.

Niestety nie wszyscy pacjenci mają tyle szczęścia, co pan Łukasz, któremu zastosowana diagnostyka pozwoliła na wdrożenie właściwej terapii. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne w wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia omdleń rekomenduje długotrwałe monitorowanie rytmu serca za pomocą wszczepialnego rejestratora arytmii (ILR). Urządzenie pozwala na dokładne zdiagnozowanie niewyjaśnionych omdleń, a tym samym na szybsze dobranie adekwatnego leczenia. Stosowane wszczepialnego rejestratora arytmii zaleca się już na wczesnym etapie diagnostyki, jeśli przyczyny omdleń nie można ustalić za pomocą standardowych procedur i nie można wykluczyć przyczyn o podłożu kardiologicznym. Urządzenie pomaga również w ocenie migotania przedsionków, a także w odróżnieniu epizodów omdlenia od padaczki. Wszczepialny rejestrator arytmii rejestruje pracę serca przez okres do 36 miesięcy i pomaga przez to w określeniu przyczyn omdleń.

Kolejnym tematem omawianym na spotkaniu edukacyjnym będzie migotanie przedsionków, najczęściej występująca arytmia, której objawem również mogą być omdlenia. Migotanie przedsionków to choroba, taka kiedy przedsionki serca drgają zamiast regularnie się kurczyć.

Schorzenie może również przechodzić bezobjawowo lub mieć mało rozpoznawalne objawy, przez co pacjenci nie wiedzą, że cierpią z tego powodu. Wykrycie schorzenia jest bardzo ważne, ponieważ migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru od 5 do 7 razy. Migotanie przedsionków leczy się farmakologicznie lub zabiegowo ? ablacja i krioablacja ? zabieg polega na eliminacji miejsca w sercu odpowiedzialnego za arytmię.

W trakcie wydarzenia będą też poruszane kwestie dotyczące terapii zaburzeń rytmu serca,
w tym zabiegów z zakresu elektroterapii takich jak np. wszczepienie kardiowertera-defibrylatora i stymulatora serca oraz życia z wszczepionym urządzeniem.



Czytaj również

Niewydolność serca - materiały po spotkaniu z dr Wojciechem Nowakiem

Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych po spotkaniu edukacyjnym, które odbyło się 27 lutego w Instytucie Kardiologii nt. niewydolności serce.

Zioła na serce

Zioła działają łagodnie na organizm. Pewnie dlatego zyskują na popularności i coraz częściej są stosowane nie tylko w postaci naparów i odwarów, ale także gotowych preparatów. 

Ogniem czy lodem?

Ogniem czy lodem - która metoda ablacji jest najskuteczniejsza?

Nekrolog profesora Franciszka Walczaka

Msza święta żałobna została odprawiona 5.12.2015 o godzinie 12.00w kościele św. Jana Ewangelisty i Apostoła na Harendzie, a poniej nastąpiło odprowadzenie na cmentarz na Harendzie w Zakopanem.

Zapisz się do naszego Newslettera