Znany również jako zespół tachy-brady, zespół chorej zatoki jest częstą grupą zaburzeń rytmu serca wynikających z niewydolności węzła przedsionkowo-zatokowego.
W skrócie, polega na tym, że serce nie jest zdolne do zapewnienia prawidłowej regulacji i utrzymania stałego rytmu serca. Serce bije zwykle za szybko lub za wolno, a rzadko prawidłowo.
Serce może zatrzymać się nawet na 6 sekund.
Co powoduje zespół chorej zatoki?
Przyczyny są takie same jak w migotaniu i trzepotaniu przedsionków. Wiek jest czynnikiem numer jeden w powstawaniu SSS. Dochodzą do tego jeszcze leki (digoksyna, beta-adrenolityki).
Jakie są objawy zespołu chorej zatoki?
Objawy SSS są spowodowane ciągłymi zmianami szybkości rytmu serca, z bardzo wolnego do szybkiego. Są to wrażenie palpitacji, osłabienia, duszności oraz omdlenia.
Konsekwencje zespołu chorej zatoki
Głównym problemem jest niemożność utrzymania stałego rytmu serca. Skutkuje to wyżej wymienionymi symptomami jak duszność, osłabienie czy omdlenia.
Możliwości leczenia
U pacjentów z bardzo wolnym rytmem serca, leczenie z wyboru polega na wszczepieniu stymulatora serca. Jak dotąd nie powstało w pełni skuteczne postępowanie farmakologiczne, mogące w pełni bezpiecznie i kontrolowanie przyspieszyć częstość serca. Większość stosowanych leków ma na celu zwolnienie zbyt szybkich rytmów serca. W wielu przypadkach kompleksowe leczenie obejmuje wszczepienie stymulatora oraz przyjmowanie leków zwalniających.