Nagły zgon sercowy

Nagły zgon sercowy występuje, gdy pacjent poddany jest nagłemu, bardzo szybkiemu rytmowi serca jak: migotanie komór, częstoskurcz komorowy i rzadziej częstoskurcz nadkomorowy.


Tak szybki rytm serca rzędu 250-300 uderzeń na minutę skutkuje brakiem efektywności w przepompowywaniu krwi przez serce, co w efekcie prowadzi do niedokrwienia, niedotlenienia i zgonu.

Jakie są objawy nagłego zgonu sercowego?
W większości wypadków nie ma objawów poprzedzających nagły zgon sercowy. Niektórzy pacjenci przed tym zdarzeniem skarżą się na utraty przytomności i świadomości.

Co powoduje nagły zgon sercowy?
Czynniki ryzyka są tożsame z tymi dla migotania komór oraz częstoskurczów komorowych. Zwykle występuje u pacjentów z poważnie uszkodzonym sercem lub jako efekt choroby genetycznej.

Możliwości leczenia
Podobnie jak w migotaniu komór, nie ma innej opcji jak wszczepienie defibrylatora.



Czytaj również

Bloki serca

Bloki przedsionkowo- komorowe dotyczy zaburzeń przewodnictwa w układzie bodźco - przewodzącym między przedsionkiem a komorą.

Zespół Brugadów

Zespół Brugadów jest dziedzicznie uwarunkowaną (autosomalnie dominująco, z niepełną penetracją genową) arytmogenną chorobą.

AVNRT

Nawrotny częstoskurcz węzłowy (AVNRT) występuje u około 0,2% dorosłych, głównie u kobiet. Nawrotny częstoskurcz węzłowy to przyspieszony, miarowy rytm serca o częstości 100-250/min, zwykle 140-220/min.

Trzepotanie przedsionków

Trzepotanie przedsionków jest dość powszechną arytmią o właściwościach zbliżonych do migotania przedsionków.

Artykuły powiązane

Materiały

Menopauza: czynniki ryzyka nagłego zgonu sercowego (NZK)

2016-12-08

Zapisz się do naszego Newslettera