Bradykardia i blok serca

Bradykardia znaczy po prostu ?wolny rytm serca?. Może wystąpić w związku z wieloma różnymi stanami np. blokiem serca.


Blok serca odnosi się do stanu, w którym normalnie powstające impulsy elektryczne są blokowane na pewnym etapie przewodzenia. W efekcie dochodzi do zatrzymania serca, spadku ciśnienia i często utraty przytomności.

Jakie są objawy bradykardii i bloku serca?

Ponieważ serce z wolnym rytmem nie może wygenerować wystarczającego przepływu krwi do mózgu, pacjenci często doświadczają epizodów omdleń. U niektórych pacjentów objawy mogą być bardzo subtelne jak: osłabienie, łatwa męczliwość czy utrata wigoru.

Co powoduje bradykardię i blok serca?

Częstą przyczyną tego stanu mogą być przyjmowane leki. W dzisiejszych czasach wielu pacjentów w podeszłym wieku przyjmuje różnorakie leki, które w różnych kombinacjach mogą skutkować wystąpieniem bradykardii. Wśród przyczyn rzadziej wymienia się też chorobę tarczycy i niewydolność serca oraz tzw. przyczyny nieuchwytne.

Konsekwencje bradykardii i bloku serca

Omdlenia i przejściowe utraty przytomności wysuwają się na pierwszy plan objawów. W niektórych przypadkach podczas omdlenia może dojść do urazu ciała podczas uderzenia o twarde podłoże. Częste są zatem urazy głowy oraz szyjki kości udowej.

Możliwości leczenia

118Jeżeli występuje konkretna przyczyna bradykardii i bloku na przykład przyjmowane leki, to należy natychmiast się jej pozbyć (czyli po konsultacji z lekarzem prowadzącym zmienić leczenie farmakologiczne). Większość pacjentów z epizodami bradykardii powinna być poddana wszczepieniu stymulatora serca.



POPRZEDNI « AVNRT

Czytaj również

Biegaj dla zdrowia ...ale z umiarkowaną prędkością i nie za daleko

Podczas wojny grecko- perskiej w 490 r p.n.e Phillipides grecki posłaniec przebiegł ponad 40km z Maratonu do Aten niosąc wieści o greckim zwycięstwie.

Leczenie arytmii

Istnieją dziesiątki typów arytmii, różniących się objawami, ciężkością przebiegu, prognozą kliniczną oraz możliwościami leczenia.

Kołatania serca

Kołatania serca są to nieprzyjemne uczucie przyspieszonej, niemiarowej lub dokuczliwie mocnej pracy serca. 

Podstawy budowy i funkcjonowania serca

By zrozumieć jakąkolwiek arytmię należy dysponować podstawową wiedzą z zakresu anatomii i fizjologii serca. 

Artykuły powiązane

Materiały

Bloki serca

2016-12-09
Materiały

Rodzaje bloków serca

2016-12-09

Zapisz się do naszego Newslettera