Ciekawe przypadki medyczne

Ciekawe przypadki medyczne


Niepokojąca duszność

52-letnia kobieta pojawiła się w szpitalu z powodu trwającej od kilku miesięcy duszności. Zdiagnozowano u niej utrwalone migotanie przedsionków trwające od wielu lat. Częstość serca była bardzo trudna do unormowania. Rytm jest serca wynosił 140bpm i była w stanie niewydolności serca z frakcją wyrzutową 15%. Poddano ją leczeniu za pomocą ablacji RF. Następnie zaimplantowano defibrylator.  Rytm serca poddał się kontroli i po sześciu miesiącach frakcja wyrzutowa poprawiła się do 40% a kobieta czuła się dobrze.

Paplitacje nie do wyleczenia?

50-letni mężczyzna przyjęty został do szpitala z powodu utrzymujących się od lat palpitacji serca. Zdiagnozowano AVNRT. Podane leki nie skutkowały optymalnie, gdyż pomimo poprawy napady nawracały dwa-trzy razy w roku. Po wykonaniu badania elektrofizjologicznego zaproponowano zabieg ablacji RF. Po zabiegu częstoskurcze zniknęły i odstawiono leki. AVNRT nie nawróciło.

Czasem jeden raz nie wystarcza

60-letnia kobieta zgłosiła się do szpitala z powodu uczucia szybkiego bicia serca. Miała wadę wrodzoną serca, która została skorygowana operacyjnie 30 lat temu. EKG wykonane przy przyjęciu wykazało, że ma trzepotanie przedsionków. Wykonano badanie elektrofizjologiczne i zlecono ablację RF. Kobieta pierwszy raz od wielu lat odzyskała prawidłowy rytm serca, który utrzymywał się jeszcze wiele lat.



Czytaj również

Co nowego w arytmologii?

W ciągu ostatniego roku mogliśmy zaobserwować liczne postępy w dziedzinie elektrofizjologii klinicznej. Artykuły z prasy światowej donosiły o nowych lekach przeciwkrzepliwych zapobiegających udarom jako powikłaniu migotania przedsionków.

Wpływ alkoholu na serce

Alkohol jest ulubioną używką Polaków. Ogólnie znany jest jego szkodliwy wpływ, jaki alkohol (w nadmiarze) wywiera na na wątrobę, trzustkę, mózg i wiele innych narządów.

MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW - praktyczny przewodnik dla pacjentów

MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW - praktyczny przewodnik dla pacjentów

Zespół Wolffa-Parkinsona-White?a (WPW)

Jest to zespół arytmii, w którym obecna jest dodatkowa droga przewodzenia pomiędzy przedsionkiem i komorą.

Artykuły powiązane

Materiały

Arytmie w ciąży

2016-12-08

Zapisz się do naszego Newslettera