Kardiomiopatie - co to takiego?

FOTO: Shutterstock

Według WHO termin kardiomiopatia obejmuje każdą chorobę mięśnia sercowego związaną z upośledzeniem jego funkcji, której nie towarzyszą wady wrodzone, nadciśnienie tętnicze i płucne lub nieprawidłowości naczyń wieńcowych.


Główną cechę kardiomiopatii stanowi uszkodzenie mięśnia sercowego z towarzyszącym przerostem, powiększeniem i zesztywnieniem komórek mięśniowych.

Częstość tej choroby szacuje się na około 1,13?1,24 na 100 tysięcy pacjentów; ponad połowa ujawnia się przed 1. rokiem życia. Drugi szczyt zachorowań obserwuje się w wieku dorosłym.

Klasyfikacja obejmuje:

1. Kardiomiopatia przerostowa

2. Kardiomiopatia rozstrzeniowa

3. Kardiomiopatia restrykcyjna

4. Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory.

W zależności od znanej przyczyny można wyróżnić wtórną kardiomiopatię: niedokrwienną, w następstwie zapalenia mięśnia sercowego, w przebiegu wad zastawkowych serca, w przebiegu nadciśnienia tętniczego, w zaburzeniach metabolicznych, toksyczną (spowodowaną lekami i alkoholem).

Wyróżniamy kardiomiopatie pierwotne (przyczyna jest nieznana) bądź wtórne (można zidentyfikować wywołującą ją chorobę).

Objawy  są zróżnicowane, ale na pierwszy plan wysuwa się postępująca niewydolność serca z następującymi objawami: osłabienie, męczliwość, obniżona tolerancja wysiłku, duszność, kaszel, brak przyrostu masy ciała, bóle w klatce piersiowej oraz omdlenia. Obserwuje się zwiększoną tendencję do zaburzeń rytmu serca oraz tworzenia zatorów i zakrzepów.

Badania dodatkowe mają na celu określenie rodzaju kardiomiopatii, wykrycie ewentualnej przyczyny i monitorowanie przebiegu leczenia. Wykonuje się: EKG, echokardiografię, RTG klatki piersiowej, badania składu krwi, badanie poziomu hormonów, cewnikowanie serca, a w szczególnych przypadkach nawet biopsję mięśnia serca .

Leczenie

W zależności od typu kardiomiopatii stosuje się różne leki. Główne leki stosowane w przypadku kardiomiopatii są podobne jak w leczeniu niewydolności krążenia: leki moczopędne, leki z grupy blokerów enzymu konwertującego angiotensynę (tzw. inhibitory ACE), digoksyna, preparaty uzupełniające poziom potasu we krwi.

W leczeniu operacyjnym zaawansowanych kardiomiopatii, którym towarzyszą nasilone objawy niewydolności krążenia, jedyną skuteczną metodą leczenia może być przeszczep serca.

dr Radosław Sierpiński



Czytaj również

TELEKARDIOLOGIA - Szybciej! Taniej! Bezpieczniej!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dla pacjentów i lekarzy 13.11.2014r w Pałacu Staszica PAN na Krakowskim Przedmieściu o godz. 16.00.

Fotorelacja ze spotkania w Zegrzu

Fotorelacja ze spotkania w Zegrzu Poniżej kilka zdjęć z niedzielnego spotkania z dziećmi i młodzieżą z wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami-defibrylatorami serca.

Zioła na serce

Zioła działają łagodnie na organizm. Pewnie dlatego zyskują na popularności i coraz częściej są stosowane nie tylko w postaci naparów i odwarów, ale także gotowych preparatów. 

ZEGRZE 2019 - spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca

ZEGRZE 2019 - spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca W niedzielę 08.09.2019 spotykamy się z dziećmi i młodzieżą z wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca oraz ich rodzinami na corocznej imprezie intergracyjnej. Impreza rozpoczyna się o godzinie 10:00 krótkim powitaniem, a później w programie między innymi: - ciekawe wykłady dla dzieci i ich opiekunów - porady specjalistów kardiologa, dietetyka i psychologa - warsztaty z pierwszej pomocy - rejsy z Legionowskim WOPR-em po Zalewie Zegrzyńskim - zabawy i gry dla młodszych i starszych      

Artykuły powiązane

Materiały

Troponina: posłaniec czy aktor?

2016-12-08

Zapisz się do naszego Newslettera