Sahaja Joga. Wartościowe wsparcie w leczeniu arytmii?

FOTO: Pixabay

Joga to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej i zbiór dyscyplin duchowych. Joga zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duchem.


Obecnie jest przyjmowana potocznie za zestaw ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. W czasach globalizacji, joga w swoich różnorodnych odmianach, przeniknęła do zachodniego świata. Od zabarwionych religijnie, przez medytację transcendentalną, krijajogę Art of living, hathajogę do jogi w medycynie i fitness.

Metoda nosząca nazwę Sahaja Yoga została przystosowana do szalonego trybu życia zabieganych i wiecznie ścigających się z czasem obywateli dzisiejszego świata. To współczesny system jogi oparty na metodach medytacji opracowanych w 1970 roku przez Nirmalę Shrivastava.

W pażdziernikowym numerze International Journal of Cardiology ukazał się artykuł dotyczący efektów leczniczych jakie wywierać ma joga na arytmie. Autorzy zauważają, że odmiana jogi- Sahaja Joga wywiera pewne efekty psychosomatyczne. Zwraca uwagę korzystny wpływ na regulację napięcia nerwu błędnego, co przekłada się na pozytywne efekty zdrowotne w odniesieniu do wielu układów człowieka m.in układu sercowo-naczyniowego. Wydaje się zatem, że taki mechanizm może pozytywnie wpływać na stany zaburzeń rytmu serca.

Niestabilność stymulacji autonomicznej jest znanym czynnikiem wpływającym na rozwój zagrażających życiu ostrych zespołów wieńcowych oraz może stanowić mechanizm spustowy poważnych arytmii. Hiperaktywacja układu sympatycznego może wydłużać odstęp QT oraz prowadzić do zaburzeń w propagacji impulsów w sercu skutkując powstaniem podłoża dla arytmii. W ostatnich latach, pomimo stosowania farmakoterapii pod postacią beta- adrenolityków czy blokowania zwojów sympatycznych nie udaje się skutecznie ograniczyć niebezpiecznej stymulacji sympatycznej. Podejrzewa się zatem, że joga ograniczając reaktywność układu autonomicznego może stanowić wartościowe uzupełnienie leczenia.

Z punktu widzenia naukowego, Sahaja Yoga wywiera wpływ na układ limbiczny mózgu poprawiając nastrój. Postulowany jest też jej silny wpływ na stymulację autonomiczną poprzez wyzwalanie odpowiedzi układu parasympatycznego. Pewne badania zwróciły uwagę, że głęboka kontrola oddechu oraz ćwiczenie pełnej relaksacji mięśni wpływają korzystnie na ?wyciszenie? powstawania przedwczesnych skurczów komorowych u pacjentów.

Z jednej strony Sahaja Yoga najpewniej wygasza arytmię poprzez wpływ na węzeł zatokowo- przedsionkowy, jednak nie wydaje się by było to działanie izolowane. Panuje zgoda, że dobre samopoczucie pacjenta wraz z kontrolą oddechu i napięcia mięśni skutkuje ograniczeniem stymulacji adrenergicznej, jednak warto podkreślić też inne czynniki np. hormonalne.

Ćwiczenie Sahaja Yoga może bez wątpienia stanowić wsparcie terapii arytmii u pacjentów. Na szczególną rolę w ewentualnej terapii zasługuje jej udział w leczeniu pacjentów, u których arytmia rozwija się w mechanizmie stymulacji sympatycznej tj. efekt spustowy pod wpływem emocji czy częstoskurcze komorowe w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych. Joga wywiera również inne efekty potwierdzone naukowo jak obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, poprawa samopoczucia czy zwolnienie rytmu serca. Wszystkie te efekty stawiają ją w realnym miejscu jako terapię wspomagającą leczenie zaburzeń rytmu serca.

Kenan Yalta, Nasir Sivri , Ertan Yetkin



Czytaj również

AF - Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków (AF) jest najczęściej diagnozowaną arytmią i dotyczy niemal 2% populacji światowej.  Częstość występowania wzrasta z wiekiem I niemal 9% osób po 80 roku życia prezentuje obajwy migotania.

Ćwiczenia sportowe a migotanie przedsionków

Pacjenci z migotaniem przedsionków stanowią coraz większą grupę chorych. Światowi eksperci są zgodni, co do tego że mamy do czynienia epidemią migotania przedsionków.

Bradykardia i blok serca

Bradykardia znaczy po prostu ?wolny rytm serca?. Może wystąpić w związku z wieloma różnymi stanami np. blokiem serca.

PocketECG

Bardzo ważnym nurtem telemedycyny jest telekardiologia. Należy zaznaczyć, że jest ona zarazem jedną z jej najstarszych gałęzi.

Artykuły powiązane

Wydarzenia

ZEGRZE 2019 - spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca

2019-09-06
Wydarzenia

Kampania edukacyjna: Dbaj o Serce – Profilaktyka i leczenie

2019-04-24
Materiały

Badania kardiologiczne

2018-12-16

Zapisz się do naszego Newslettera