Czym są arytmie?

FOTO: Pixabay

Wyjaśniając najprościej, arytmia to nic innego jak nieregularny rytm serca.


Jest to dość ogólny OPIS grupy schorzeń serca charakteryzujących się obecnością nieprawidłowych uderzeń serca, a NIE konkretna diagnoza. Niestety wielu pacjentów poddanych intensywnemu leczeniu kardiologicznemu jest informowanych, że mają arytmię. To zupełnie nieodpowiednie określenie.

Podsumowując, nie jest wystarczające postawienie rozpoznania brzmiącego ?arytmia?. Zdiagnozowanie KONKRETNEJ arytmii jest niezbędne dla prawidłowego leczenia pacjenta. Nie wszystkie bowiem arytmie powstają tak samo. Niektóre wiążą się z niebezpieczeństwem nagłego zgonu sercowego i wymagają natychmiastowego leczenia.

Czym jest elektrofizjologia serca?

Arytmia to schorzenie opierające się na dysfunkcji systemu elektrycznego serca. Taka dysfunkcja prowadzi do nieprawidłowego rytmu serca co może skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Te ?elektryczne? problemy serca stanowią obszar działań lekarzy kardiologów - elektrofizjologów a także arytmologów. 

Elektrofizjologia zajmuje się badaniem elektrycznych impulsów serca. Elektrofizjolog jest zatem dyplomowanym lekarzem kardiologiem, który ponadto wąsko specjalizuje się w elektrofizjologii klinicznej. Oznacza to pewną różnicę pomiędzy kardiologiem ?ogólnym? zajmującym się szeroko pojętymi schorzeniami serca i całego układu krążenia, a elektrofizjologiem skupiającym się tylko na zjawiskach elektrycznych w sercu.



Czytaj również

Arytmie w ciąży

Palpitacje serca są często dolegliwością w czasie ciąży. O ile zaburzenia rytmu serca mogą zostać uchwycone u ponad 60% osób poniżej 40rż. to nie jest niczym dziwnym, że stan taki nasila się w czasie znacznego obciążenia organizmu jaki stanowi ciąża.

Choroby tarczycy a serce

W marcu 2013 roku w prestiżowym periodyku Circulation ukazał się artykuł dotyczący powiązań pomiędzy chorobami tarczycy a sercem.

Zabiegi kardiologiczne - opisy

Zapraszamy do zapoznania się z opisami zabiegów kardiologicznych, o jakie najczęściej pytają pacjenci podczas wizyt u kardiologa

Nagły zgon sercowy

Nagły zgon sercowy występuje, gdy pacjent poddany jest nagłemu, bardzo szybkiemu rytmowi serca jak: migotanie komór, częstoskurcz komorowy i rzadziej częstoskurcz nadkomorowy.

Artykuły powiązane

Wydarzenia

ZEGRZE 2019 - spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wszczepionymi stymulatorami oraz kardiowerterami - defibrylatorami serca

2019-09-06
Wydarzenia

Kampania edukacyjna: Dbaj o Serce – Profilaktyka i leczenie

2019-04-24
Materiały

Badania kardiologiczne

2018-12-16

Zapisz się do naszego Newslettera